Students explore how petroleum is used in everyday life—from vehicles to power plants. Through visuals, word banks, and true/false exercises, learners gain a basic understanding of fossil fuels and their importance.
Petroleum Energy Source & Uses Worksheet
Brand :
Learn how petroleum is used as an energy source.
Loading...
Vendor Information
- No ratings found yet!
-
Chemical Energy in Food & Fuels Worksheet
Original price was: $3.00.$1.00Current price is: $1.00. -
Edible Plant Parts & Herbivores Matching Worksheet
Original price was: $3.00.$1.00Current price is: $1.00. -
“Daily Lesson Plans: General Knowledge – Grade 1, Lesson Topic: My Self”
Original price was: $3.00.$1.00Current price is: $1.00. -
Changes in the Natural Environment – Human Impact Worksheet
Original price was: $3.00.$1.00Current price is: $1.00.











Reviews
There are no reviews yet.